DARUJMO.SI

Vsaka velika zgradba se je začela s prvo mislijo. Vsako odkritje je moralo imeti prvi korak. Kaj dobrega lahko nastane le iz dobre ideje (ni pa to nujno), ponavadi tudi z nizanjem slučajnosti in križanjem z drugimi idejami…

Ko smo se v najmlajši slovenski župniji odločili, da našemu kraju - Vir pri Domžalah  -vdihnemo dušo, tako da (si) zgradimo novo cerkev, smo vsak po svojih močeh začeli tudi premišljevati o tem, kako bomo zbrali (velika) potrebna sredstva. Ker se že desetletja ukvarjam z računalništvom in od samega začetka tudi z internetom, sem seveda v mislih iskal rešitve prav na tem področju. Takoj ko sem prvotno idejo delil s prijatelji, se je že preoblikovala in dopolnila ter usmerila v aktivnosti, ki peljejo k ustanovitvi moje tretje gospodarske družbe, tokrat z drugačnim motivom, kot prvi dve (zaslužek). Sredstva, ki bi jih tudi sicer namenjal za dobrodelne namene, bom skušal na podjetniški način oplemenititi in povečati, tako da bom(o) pomagal(i) vsem tistim, ki zbirajo denar in druge vrste pomoči za verske, humanitarne, dobrodelne, filantropske, nesebične, neprofitne namene in to z aktiviranjem čim večjega števila ustvarjalnih in radodarnih ljudi, predvsem mladih.

Če želimo denar za našo novo cerkev zbirati na ta način, da bodo dobrotniki izbrali zidak na veliki sliki naše novogradnje, ga s tem nekako »kupili« za skromen prispevek, se bo moral ta zidak primerno obarvati in označiti z vsebino ter linkom, izvesti bo potrebno plačilo na zanesljiv način, se zahvaliti z darilcem*, itd. – kar tehnično gledano niti ni tako majhen zalogaj, da bi se z njim lahko igrali na amaterski način. Okrog sebe imam(o) sicer zbranih kar veliko dobrih mladih računalničarjev, oblikovalcev in drugih zanesenjakov, toda brez dobre organizacije, profesionalnega okolja in uspešnega »marketinga«, tudi ni možno pričakovati velikih rezultatov. *Darilca, katera bodo zagotovili naši sponzorji, bodo kar solidna oddolžitev darovalcem: razne e-knjige, brezplačne vstopnice za kulturne prireditve, majice, itd.

Če pa bomo že vse to zagotovili (in to tudi bomo!), potem se sama po sebi postavlja (naslednja) ideja – da bi takšno novo (in tudi povsem inovativno!) tehnologijo – »zbiranja prostovoljnih prispevkov in druge pomoči za razne neprofitne potrebe« omogočili tudi drugim in s tem hkrati tudi izgradili omrežje, preko katerega bomo lahko dosegli neprimerno večje javnosti, kot le z našim prvotnim projektom. Zakaj ne bi s pomočjo raznih sponzorjev vzpostavili in vzdrževali nekakšen centralni portal (»pomagajmo.si«, »darujmo.si«, zidajmo.si«, zidak.si« ???), kjer bi se križali in predstavljali najrazličnejši neprofitni projekti zbiranja sredstev, pri čemer pa bi mi kot organizatorji omogočali predvsem tehnološko infrastrukturo ter skupne promocijske in marketinške aktivnosti, nosilci posameznih projektov pa njihovo vsebino (besedila in slike), preko skupnih in/ali svojih lastnih domačih strani? Prednost takšnega – skupnega – pristopa je v tem, da bomo lahko vsi skupaj dosegli neprimerno večjo širitev in predstavitev potencialnim darovalcem.

Kot podjetniku in pravniku se mi je takoj pojavilo vprašanje organizacijske oblike za takšno dokaj ambiciozno zastavljeno »dejavnost« in takoj sem proučil nekaj možnosti (ustanova? fundacija? društvo?), nazadnje pa pristal kar na gospodarski družbi d.o.o., ker nisem odkril kakšnih bistvenih prednosti pri drugih oblikah. Predvidoma bom ustanovil povsem novo družbo »Darujmo, preko spleta d.o.o.« (skrajšana firma »Darujmo d.o.o.«) in po možnosti registriral ustrezno domeno za centralni portal »darujmo.si«. Zagotovil bom toliko ustanovnega kapitala, da bo zadoščal za delovanje v obdobju vsaj enega leta in imenoval direktorja, ki naj bi zagotovil nadaljnje samostojno delovanje in obstoj družbe. Računam, da bomo že od samega začetka delovali z veliko pomočjo prostovoljcev (na začetku predvsem ob prvem projektu na Viru) in zainteresiranih sponzorjev (na primer za gostovanje strežnika, računovodske storitve, itd.).

Pripravil (in objavil) bom tudi nekakšna pravila in zagotovila, da se dejavnost nove družbe ne bo nikoli izkoristila v profitne namene. Predvsem ne bomo nikoli zbirali denarja sami, temveč vedno samo za drugega določenega nosilca (na primer za Karitas, gradnjo bolnišnic, nakup zdravstvenih pripomočkov, itd.) in tudi brez kakršnekoli provizije (verjetno pa bo ta – v običajni višini - potrebna za organizacijo, ki bo izvajala plačila, n.pr. Moneta). Verjetno bo možna takšna organizacija, da se bo zbrani denar nakazoval direktno (n.pr. od Telekoma, ki ga bo zbiral preko telefonskih računov) do nosilca projekta. Zagotavljali bomo kar največjo možno transparentost, po možnosti kar s spletnimi poročili.

Zavedam se, da bo potrebna tudi selekcija s kriterijem »Kdo je upravičen (neprofitnost!) do zbiranja sredstev s pomočjo našega portala?« in v ta namen predvidevam celo kasnejšo ustanovitev posebnega »javnega«, »zunanjega« telesa – nekaj zelo uglednih in nepovezanih javnih osebnosti – ki nam bodo pomagali pri ocenjevanju primernosti in hkrati tudi skrbeli za kontrolo in verodostojnost celotnega našega poslovanja. Ne izključujem tudi možnosti kasnejše transformacije gospodarske družbe v kakšno drugačno organizacijsko obliko v skladu z obstoječo zakonodajo, čeprav si daljnosežnega uspešnega poslovanja brez upoštevanja podjetniških zakonitosti (potrebna materialna podlaga, nekaj zaposlenih z urejenim statusom, oglaševanje, marketing itd.) niti ne znam predstavljati.

Čeprav bom zaradi poenostavitve kar sam formalno ustanovil družbo, pa si njenega razvoja in uspeha ne morem predstavljati brez velikega (čim večjega!) števila »soustanoviteljev«, sodelavcev, sokreatorjev in predvsem somišljenikov. Da bi bil to naš skupni projekt in da bi se prispevki posameznikov tudi ustrezno in sorazmerno vrednotili in predstavljali, predvidevam dve večji skupini: a) ustanovne oziroma temeljne »člane«, pilote, na katerih bomo zgradili našo ustanovo b) zlate, srebrne in bronaste zidake našega portala, kot bodo navedeni posamezniki in organizacije glede na njihov prispevek v različnih oblikah (delo, donacije, sponzoriranje itd.). Ne izključujem, da bi nekateri naši podporniki (predvsem iz gospodarske sfere) v našem sodelovanju videli tudi povsem konkretne poslovne koristi (na primer kot povečanje obiska njihovih spletnih strani) – in prav je tako – in tudi naša družba bo morala delovati po podjetniških pravilih, sicer uspeha ne bo…

Sam kot edini lastnik družbe pa že ob samem začetku javno izjavljam: »Družbe ne ustanavljam zato, da bi z njo kaj zaslužil, temveč zato, da pomagam plemenitim ljudem pri njihovih nesebičnih projektih in dejavnostih – zbirati sredstva za dobrodelne namene. Če se bo pri vsem tem v družbi kdaj ustvaril tudi še kakšen dobiček, bom tudi tega v celoti namenil za dobrodelne namene.« Spominjam se namreč tudi preproste in prepričljive misli tiste stare črnske ženice z Nevisa, ki mi je v bolnici tako toplo stisnila roko in dejala: »Sam Bog vas je rešil. Bog ima z vami še načrte! Prisluhnite mu!«

Vir, 18. grudna 2005

Anton Tomažič